Av sex basfärger kan man blanda så här många nyanser!
Alla dessa färgnyanser är blandade av sex olika tuber Windsor & Newton Designers gouache. Notera att inga blandningar har samma nyans. Reservation för viss färgförvrängning i skannern. Hur man bär sig åt för att blanda exakt de färger man vill ha kan du läsa här.
Lemon yellow och Ultramarine:

Lemon yellow och Cerulean blue:

Cadmium yellow pale och Ultramarine:

Cadmium yellow pale och Cerulean blue:

Cadmium red pale och Ultramarine:

Cadmium red pale och Cerulean blue:

Alizarin crimson och ultarmarine:

Alizarin crimson och Cerulean blue:

Lemon yellow och Cadmium red pale:

Lemon yellow och arizarin crimson:

Cadmium yellow pale och Cadmium red pale:

Cadmium yellow pale och Alizarin crimson:



I e-butiken finns stålstift, tusch och bläck, pennor för kalligrafi och annat kalligrafimaterial som är svårt att få tag i!
En stor samling Tips och Tricks för kalligrafi med roliga bakgrunder, textdekorationer, kortvikningar och mycket, mycket mer.
Jag designar handgjorda, unika smycken med text i personlig kalligrafistil. Ringar, läderarmband, armringar och halsband/hängen.
Passionen för bokstäver av alla slag har jag haft i hela mitt liv, och i över 20 år har jag övat på att bemästra bokstäverna. Än har jag inte tröttnat.